Letošní sezóna opět utekla neskutečnou rychlostí. V pátek proběhlo její oficiální ukončení na gala večeru FIA, kde se předávaly ceny a v několika kategoriích získali ocenění i jezdci a týmy F1. Byl mezi nimi například nováček Max Verstappen, trojnásobný mistr světa Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Ale čekání na další sezónu bude o něco méně bolestivější, než v letech předchozích, jelikož se první závod jede již 20. března! Nyní si ale pojďme shrnout uplynulou sezónu 2015.
V obou šampionátech bylo rozhodnuto několik závodů před koncem. V poháru konstruktérů vyhrály Stříbrné šípy již v Rusku a o dva týdny později na okruhu Amerik v Austinu si pro svůj třetí titul, a druhý titul v řadě za Mercedes, dojel Lewis Hamilton.
V letošním ročníku jsme byli ochuzeni o GP Neměcka, ale malou náplastí na bolístku byl návrat GP Mexika na okruhu Bratří Rodríguezů po dlouhých třiadvaceti letech. Návrat to byl velkolepý. Dovolila bych si ho zařadit mezi nejlepší závody sezóny. Mexická Grand Prix si také odnesla jedno ocenění z gala večeru FIA, bylo jím ocenění za nejlepší promo k GP.
Dalším navrátilcem v této sezóně byla také Honda, která obnovila spolupráci s McLarenem. Tým z Wokingu s Japonci spolupracoval v letech 1988-1992, kdy spolu získali 4. mistrovské tituly a jedno druhé místo. Letošní ročník byl ale pro tuto dvojici jedna velká tragédie, na kterou budou chtít co nejrychleji zapomenout. Sezónou se doslova protrápili. Za ostatními rychlostně zaostávali. Motor byl nespolehlivý. Dostávali historicky nejvyšší penalizace, nad kterými zůstával rozum stát. Spotřebovali také nejvíce motorů z celého startovního pole. Počet? Třiadvacet! V šampionátu jezdců zaznamenali nejhorší výsledek za svou existenci. Obsadili předposlední místo před Manorem s ušmudlanými 27 body. Pokud bychom se měli podívat na to, kolikrát neviděli cíl, tak se taky dostaneme na docela vysoké číslo – 15 a z toho 11x (7x Fernando Alonso, 4x Jenson Button) museli odstoupit kvůli poruše.
Ani Renault letos nezářil. Nejvíce problémů s ním měl Red Bull a Toro Rosso. Kámenem úrazu byla opět spolehlivost, ale i přes to v několika závodech přidělal tým z italské Faenzy mateřské stáji pořádné vrásky. Jezdci z Red Bullu skončili na stupních vítězů celkem třikrát, ale jen ve dvou závodech. V Maďarsku, kdy druhý dokončil Kvyat a třetí Ricciardo a v USA dovezl Australan 18 bodů. Na Hungaroringu se také vedlo mladé pušce Verstappenovi, který si připsal svůj první úspěch ve Formuli 1, když proťal cílovou pásku za jezdci Red Bullu na 4. místě.
Tento mladík stojí za zmínku. Pro mě byl obrovským překvapením sezóny. Sice při vstupu byl ještě „malým pívem“, bylo mu teprve 17 let, ale já jsem nedělala žádné divoké závěry a řekla jsem si, že si na něj udělám názor později. Udělala jsem dobře. Osmnáctiletý Holanďan si mě svými výkony získal. Líbí se mi jeho dravost a že se nebojí jít do souboje kolo na kolo, což při několika závodech ukázal. Svého týmového kolegu, také nováčka, Carlose Sainze, zajezdil doslova do země. Verstappen po právu získal všechny ocenění, které udělovala FIA.
Vraťme se k týmům. Francouzské motory odebíral mimo jiné i Lotus, jehož barvy reprezentoval Pastor Maldonado a Romain Grosjean. Tým z Enstone si letos o 1. příčku oproti loňsku polepšilo, ale něco z čeho by se mohli radovat, to nebylo. Pro Francouze to byla poslední sezóna ve zlatočerném overalu.
Ferrari zaznamenalo neuvěřitelný pokrok. Po příchodu Sebastiana Vettela jakoby tým chytl druhý dech a ožil. Dlouhé šňůra neúspěchů Vzpírajících se koníků dostat se na stupínek nejvyšší byla ukončena hned ve druhém závodu sezóny v Malajsii, kdy si Němec vyjel své premiérové vítězství za červené. Na své konto si připsal ještě další dvě vítězství v Maďarsku a Singapuru. A co se týká zbytku pódiových umístění, tak těch dohromady nasbíral deset (3x druhé místo, 7x třetí). Zatímco jeho týmového kolegu Kimiho Räikkönena doprovázela smůla a jezdecké chyby, díky čemuž se mu povedlo ukořistit jen tři pódiová umístění.
Tým, který si jel svou „vlastní ligu“, a stvrdil tím mistrovský titul, byl Mercedes. Oběma jezdcům ve většině závodů fungoval jejich W06 jako hodinky a byli nedosažitelní. Ze hry je vyřadila technika jen třikrát – Hamiltona jednou v Singapuru a Rosberga dvakrát v Itálii a Rusku) . Bezchybný Hamilton měl jen jediný kiks a to v Maďarsku, kdy finišoval až na 6. místě, zatímco Němcův nejhorší výsledek je místo osmé.
Force India zaznamenala letos ve své historii nejlepší výsledek v šampionátu jezdců poté, co obsadili konečné 5. místo. Letos byl výraznějším z dvojice Sergio Pérez. Vítěz čtyřiadvacetihodinovky Le Mans Nico Hülkenberg vytvářel celkem dost chyb, které ho stáli umístění a body.
Když se podíváme na výkony Williamsu, tak si nevedli také vůbec marně. To taky značí jejich třetí místo v poháru konstruktérů se 70ti bodovým náskokem na čtvrtý Red Bull. Jezdci v bílém se čtyřikrát podívali na třetí místo. Valtteri Bottas doplnil jezdce Mercedesu v Kanadě a Japonsku. Brazilský kolega Felipe Massa se radoval z bronzu na Red Bull Ringu a Monze.
Sauber je na tom poslední sezóny víceméně stejně. Čas od času se jim podařilo zabodovat, ale jinak žádný zázrak. Nejlepším letošním výsledkem pro Sauber bylo 5. místo Felipeho Nasra v Austrálii.
Posledním týmem je Manor, který slouží jen jako „doplněk“ ve startovním roštu a na ostatní týmy ztrácel mnoho sekund. Ale oceňuji jejich bojovnost. Příští rok by si mohli díky motoru od Mercedesu polepšit. Uvidíme. Manor měl letos tři jezdce. V jednom kokpitu seděl Will Stevens a ve druhém se vystřídali rovnou dva jezdci Roberto Merhi a Alexander Rossi, ale ani jeden mě ničím „neokouzlil.
To by bylo jako shrnutí vše. Teď nás čeká pár měsíců čekání na novou sezónu, se kterou přijde i nový tým Haas F1.